خانه / مناسبت های ملی و مذهبی / شهادت امام جواد علیه السلام

شهادت امام جواد علیه السلام

 

◾️ در دورۀ بعد از امام هشتم ـ یعنی دورۀ امام نهم، امام دهم، امام یازدهم؛ این سه امامِ آخر ـ مسئلۀ شیعه خیلی عمیق‌تر بود.‌
▪️ در دوران این سه امام آخر، شیعه ازلحاظ تشکیلاتی، در نهایت قدرت و استقامت بود.
▪️ شیعیان زیادتر بودند، قدرتمندتر بودند، و ضربت‌های کاری‌تر وارد می‌آوردند.
▪️ و برای همین است که #امـام_جواد علیه‌السلام را در بیست‌وپنج‌سالگی می‌کُشند، مجالش نمی‌دهند که مثل امـام صادق علیه‌السلام به شصت‌وپنج‌سالگی برسد؛ پسرش امـام هادی علیه‌السلام را نیز در چهل‌ودوسالگی می‌کُشند و نوه‌اش امـام عسکری علیه‌السلام را هم در بیست‌وهشت‌سالگی.

 

جوادالائمه علیه‌السلام مبتکر بحث آزاد اجتماعی است

🔹گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب پیرامون حضرت امام محمدتقی؛ جوادالائمه علیه‌السلام

✏️ مبتکر بحث‌های آزاد اجتماعی
👈 بحث آزاد کار خوبی است، من موافقم با بحث آزاد؛ از اول هم موافق بودم. این نکته‌ی اول که بحث آزاد را ما رد نمیکنیم بلکه استقبال هم میکنیم .مبتکر بحث آزاد اجتماعی امام جواد صلوات‌الله‌علیه است. البته قبل از امام جواد هم در زمان ائمه بحث زیاد میشد، اما اینیکه حالا بنشینند جمعا صحبت کنند امام جواد اول بار این کار را کردند.

✏️ او امام و پیشاهنگ حرکت ملت ایران بود
👈 خاطره‌ی خونین ۱۷ شهریور؛ دنباله‌ی درس جاوید فراموش‌نشدنی است که امام جواد به ما داده است. چرا یک امام بزرگوار در ۲۵ سالگی به شهادت میرسد؟ و دستگاه جبار زمان این ذریه‌ی پیغمبر را بیش از آن تحمل نمیکند؟ پاسخ به این سخن را زندگی و شخصیت امام جواد به ما میدهد. او مظهر مبارزه‌ی با باطل بود، او کوششگر برای حکومت الله بود. او برای خدا و قرآن مبارزه میکرد، او از قدرت‌ها نمیترسید، او در حقیقت امام و الگو و پیشاهنگ این حرکتی بود که امروز ملت ایران همگی دست به دست آن را تعقیب میکند.
✏️ زندگی امام جواد علیه‌السلام، الگویی برای جوانان
👈 زندگی امام جواد علیه‌السلام هم الگوست. امام جواد علیه‌السلام – امامی با آن همه مقامات، با آن همه عظمت – در بیست‌وپنج سالگی از دنیا رفت. این نیست که ما بگوییم؛ تاریخ میگوید؛ تاریخی که غیر شیعه آن را نوشته است. آن بزرگوار، در دوران جوانی و خردسالی و نوجوانی، در چشم مأمون و در چشم همه، عظمتی پیدا کرد. اینها چیزهای خیلی مهمی است؛ اینها میتواند برای ما الگو باشد.

درباره روابط عمومی

روابط عمومی
رفتن به بالا